½ grosza 1796 B Regni Boruss

Z Polska Encyklopedia Numizmatyczna
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
½ grosza 1796 B REGNI BORUSS
Dane podstawowe
Emitent

Prusy Południowe lub Prusy Zachodnie

Nominał

½ grosza

Rocznik

1796

Emisja
Mennica

Wrocław (B)

Data emisji

1796

Opis fizyczny
Masa

1,95 g

Średnica

18 mm

Materiał

miedź

Rant

gładki

Stempel

zwykły

Uwagi

moneta obiegowa

½ grosza 1796 B Regni Boruss – moneta półgroszowa bita we Wrocławiu w roku 1796 na stopę menniczą zbliżoną do polskiej z 1766 r[1], o identycznych parametrach jak moneta ½ grosza 1796 bita dla Prus Południowych[2].

Awers

Na owalnej tarczy zwieńczonej koroną umieszczono monogram FWR będący skrótem od Fredericus Wilhelm Rex, wokół tarczy wieniec, na samym dole znak mennicy – literka B[2].

Rewers

U samej góry znajduje się nominał ½, a po jego bokach rozetki, poniżej napis „GROSSUS”, pod nim napis „REGNI”, poniżej „BORUSS”, na samym dole rok bicia 1796[2].

Opis

Moneta była bita w mennicy we Wrocławiu, w miedzi, na krążku o średnicy 18 mm, z rantem gładkim. Liczba istniejących egzemplarzy szacowana jest w przedziale od 7 do 25 sztuk – stopień rzadkości R6[2].

Moneta pod każdym względem, z wyjątkiem nazwy prowincji – REGNI BORUSS zamiast BORUSS MERID, jest identyczna z monetą półgroszową wybitą w tym samym roku i w tej samej mennicy dla Prus Południowych. Ze względu na upływ czasu i całkowity brak jakicholwiek oficjalnych informacji z mennicy we Wrocławiu lub z odpowiedniego ministerstwa pruskiego, roztrzygnięcie kwesji przeznaczenia tej monety jest w XXI w. niewykonalne. Część kolekcjonerów uznaje ją jako monetę początkowego, tzn. omyłkowego bicia dla Prus Południowych[3], inni twierdzą, że była przeznaczona dla Prus Wschodnich i Zachodnich[2]. Podobny dylemat dotyczy dwóch innych, w XXI w. bardzo rzadkich monet (R8), trzygroszówek bitych w tym samym roku we Wrocławiu i Berlinie, gdzie zamiast BORUSS MERID umieszczono napis BORUSSIAE.

Ponieważ Prusy Zachodnie utworzone w 1773 r., będące w unii monetarnej z Prusami Wschodnimi, były ziemiami zabranymi I Rzeczypospolitej w 1772 r., częścią Prus Wschodnich utworzonych w 1772 r. była Warmia, odebrana I Rzeczypospolitej w wyniku tego samego rozbioru, a Prusy Południowe zostały utworzone z ziem drugiego i trzeciego rozbioru pruskiego, moneta ma swoje miejsce w numizmatyce polskiej.

Praktycznie taki sam dylemat istnieje dla bardzo rzadkich (R8) trzygroszówek z 1816 roku bitych dla Wielkiego Księstwa Poznańskiego w mennicach w Berlinie i Wrocławiu, gdzie zamiast napisu GR.HERZ. POSEN umieszczono PREUSS.

 Zobacz też kategorię: Monety zaboru pruskiego.

Zobacz też

Przypisy

  1. Borys Paszkiewicz, Podobna jest moneta nasza do urodnej panny. Mała historia pieniądza polskiego, Warszawa: Warszawskie Centrum Numizmatyczne, 2012, s. 169.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Edmund Kopicki, Ilustrowany skorowidz pieniędzy polskich i z Polską związanych, 1995, s. 404.
  3. Tadeusz Iger, Katalog trojaków polskich, 2008, s. 272.