Gatunek pieniądza

Z Polska Encyklopedia Numizmatyczna
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gatunek pieniądza – definiowany poprzez nazwę własną, zbiór wszystkich monet w danym systemie monetarnym wytworzonych niezależnie od postać zewnętrznej, zwłaszcza szaty ikonograficznej, z tej samej ilości materiału o identycznej jakości, czyli cechujących się standardową masą tego samego kruszcu o określonej próbie[1].

Z biegiem czasu wraz z ewolucją systemu monetarnego gatunek pieniądza zdefiniowany poprzez swoją nazwę może ulegać zmianom w zakresie cech metrologicznych. Typowym przykładem jest ewolucja grosza od grubej, srebrnej monety w okresie średniowiecza, do roli drobnej monety zdawkowej kilkaset lat później[2].

Gatunki pieniądza zniknęły wraz z rezygnacją z parytetów kruszcowych w pierwszej połowie XX w. Z punktu widzenia użytkownika podobną do nich funkcję, jednak opartą na zupełnie innej podstawie, przejęły nominały pieniądza[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Adam Dylewski, Od denara do złotego. Dzieje pieniądza w Polsce, Katarzyna Kucharczuk (red.), wyd. pierwsze, Warszawa: CARTA BLANCA Sp. z o.o. Grupa Wydawnicza PWN, 2012, s. 8–9, ISBN 978-83-7705-206-8.
  2. 2,0 2,1 Adam Dylewski, Od denara do złotego. Dzieje pieniądza w Polsce, Katarzyna Kucharczuk (red.), wyd. pierwsze, Warszawa: CARTA BLANCA Sp. z o.o. Grupa Wydawnicza PWN, 2012, s. 9, ISBN 978-83-7705-206-8.