Aleksander Bursche

Z Polska Encyklopedia Numizmatyczna
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksander Bursche
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

11 lutego 1956[1]
Warszawa

Profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: archeologia, numizmatyka Europy starożytnej
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Doktorat

1988
Uniwersytet Warszawski

Habilitacja

1999
Uniwersytet Warszawski

Profesura

2012

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Warszawski

Okres zatrudn.

od 1980

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Aleksander Bursche (ur. 11 lutego 1956 w Warszawie) – polski archeolog, prof. dr hab., badacz monet cesarstwa rzymskiego, związany zawodowo z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w okresie wpływów rzymskich, okresie wędrówek ludów oraz w zagadnieniach związanych z problematyką kontaktów świata antycznego z Barbaricum. Wiceprzewodniczący Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik i przewodniczący rady konsorcjum humanistyki cyfrowej DARIAH-PL. Członek Korespondent Niemieckiego Instytutu Archeologicznego (Deutsches Archäologisches Institut).

Od 1980 pracuje w Instytucie Archeologii UW, jest kierownikiem Zakładu Kontaktów Świata Śródziemnomorskiego z Barbaricum. Jako visiting professor na uniwersytetach Christiana Albrechta w Kilonii, Institute of the Study Ancient World, New York University i American Numismatic Society w Nowym Jorku oraz redaktor czasopisma Antiquity wydawanego w Cambridge.

Uczestniczył w przeszło dwudziestu ekspedycjach wykopaliskowych w Polsce i za granicą, w tym na Hayling Island (Wielka Brytania), na Olandii (Szwecja) i w Akrai (Sycylii). Kierował misją archeologiczną na nekropolii kultury wielbarskiej w Krośnie w gminie Pasłęk.

Współtwórca i współorganizator Festiwali Archeologicznych w Biskupinie[2][3]. Współautor koncepcji objazdowej wystawy archeologicznej (2017–2020) Barbarzyńskie tsunami. Okres wędrówek ludów w dorzeczu Odry i Wisły[4][5].

Autor prac naukowych w tym Roman Empire and Central European Barbaricum in the 3rd and 4th centuries A.D. Numismatic Evidence, 1988.

W 2014 odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w badaniach i edukacji archeologicznej oraz w ochronie i promocji polskiego dziedzictwa kulturowego[6].

Przypisy