Muzeum monet i medali Jana Pawła II w Częstochowie

Z Polska Encyklopedia Numizmatyczna
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum monet i medali Jana Pawła II w Częstochowie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Częstochowa

Adres

Jagiellońska 67/71, 42-200 Częstochowa

Data założenia

11 sierpnia 2011

Zakres zbiorów

monety i medale z wizerunkiem papieża Jana Pawła II

Wielkość zbiorów

około 11000 eksponatów

Dyrektor

Krzysztof Witkowski

Strona internetowa

Muzeum monet i medali Jana Pawła II w Częstochowie – prywatne muzeum w Częstochowie, założone w sierpniu 2011 roku z inicjatywy częstochowskiego biznesmena i filantropa Krzysztofa Witkowskiego.

Historia

Właściciel muzeum od lat kolekcjonował przedmioty i pamiątki związane z papieżem Janem Pawłem II. W roku 2010 skontaktował się z mieszkającym w Londynie Wojciechem Grabowskim, właścicielem kolekcji numizmatów, które w formie ruchomej wystawy prezentowane były między innym na Zamku Królewskim w Warszawie[1]. W wyniku rozmów doszło do zakupu całej kolekcji, liczącej około 3,5 tysiąca pozycji. W ciągu roku kolekcja została uzupełniona o kolejne 2 tysiące egzemplarzy. Równolegle trwała budowa pawilonu wystawienniczego. Muzeum zostało otwarte i poświęcone przez kardynała Stanisława Dziwisza 11 sierpnia 2011 roku[potrzebny przypis].

Zbiory

W zbiorach muzeum znajdują się głównie monety i medale z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Jest to największa kolekcja tego typu na świecie[potrzebny przypis]. Uzupełnieniem zbiorów numizmatów są znaczki pocztowe z wizerunkiem Jana Pawła II oraz repliki przedmiotów liturgicznych i ubioru papieża: Pierścień Rybaka, stuła, peleryna, pastorał i piuska. Łączna liczba eksponatów szacowana jest na około 11 tysięcy pozycji[2].

Siedziba

Muzeum mieści się w Częstochowie, przy ulicy Jagiellońskiej 67/71. Pawilon wystawienniczy znajduje się na terenie przedsiębiorstwa President Electronics Poland i jest połączony z budynkiem, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Muzeum udostępnione jest dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych[3].

Przypisy

  1. Jan Paweł II na monetach i medalach świata ze zbiorów Wojciecha Grabowskiego., www.zamek-krolewski.pl [dostęp 2011-11-17].
  2. Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, www.slaskie.travel [dostęp 2019-04-04] (pol.).
  3. l, Dla zwiedzających. Bilety., www.jp2muzeum.pl [dostęp 2018-01-18] (pol.).

Linki zewnętrzne