Stanisław Bulkiewicz

Z Polska Encyklopedia Numizmatyczna
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Bulkiewicz
Data i miejsce urodzenia

20 października 1928
Lwów

Data i miejsce śmierci

24 marca 2015
Łódź

Miejsce spoczynku

Cmentarz Doły w Łodzi

Narodowość

polska

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi

Stanisław Bulkiewicz (ur. 20 października 1928 we Lwowie, zm. 24 marca 2015 w Łodzi) – polski numizmatyk, znawca banknotów i monet łódzkiego getta.

Życiorys

Służbę wojskową odbył w marynarce wojennej, na ORP Błyskawica. Następnie związał się z Łodzią. Maturę zdobył w Technikum Handlowym na Księżym Młynie w Łodzi. Pracował na różnych stanowiskach od elektryka do ekonomisty. Na emeryturę w 1982 odszedł ze stanowiska kierownika działu w Centrali Handlu Zagranicznego „Textilimpex”. W połowie lat 80. XX w. pracował na niepełnym etacie w Muzeum Miasta Łodzi, prowadząc tam dział numizmatyczny.

Pochowany został na Cmentarzu Katolickim Doły w Łodzi 1 kwietnia 2015[1].

Zainteresowania pozazawodowe

Jego głównym zainteresowaniem była numizmatyka. Był prekursorem i znawcą monet łódzkiego getta[2]. Miał również dużą wiedzę na temat pieniędzy obozowych, monet zastępczych (w tym łódzkich). Napisał na te tematy liczne artykuły i 3 publikacje książkowe. Po przejściu na emeryturę przez 9 lat pracował na 3/4 etatu w założonym przez siebie Gabinecie Numizmatycznym Muzeum Miasta Łodzi.

Kolekcjonował też bony, papiery wartościowe, żetony oraz medale i odznaki. Na tematy związane z kolekcjonerstwem i numizmatyką pisał zarówno w fachowej prasie numizmatycznej, jak i w gazetach codziennych, czasopismach krajowych i regionalnych, w tym często w ukazującym się ongiś w Łodzi tygodniku „Odgłosy” oraz dzienniku „Express Ilustrowany”. Napisał łącznie prawie 3000 artykułów, notatek, wzmianek i komunikatów. Przez ponad 30 lat (od 1970) prowadził kącik kolekcjonerski w łódzkiej gazecie codziennej „Express Ilustrowany” nazywany „Bazar zbieraczy”, następnie „minibazar”, ukazało się ponad 1500 wydań tej cotygodniowej rubryki [3].

Posiadał duże zbiory kart pocztowych, widokówek łódzkich, kalendarzy ściennych, kieszonkowych i listkowych z motywem kobiety i z jego zbiorów było urządzonych w Łodzi ok. 100 wystaw. Także wystawy ekslibrisów z motywem kobiety i aktu kobiecego.

Był kolekcjonerem ekslibrisów i kilkakrotnie z jego zbiorów były urządzane wystawy m.in. „Ekslibrisy numizmatyczne” w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi. Brał udział w wystawach zbiorowych „Kobieta na ekslibrisach” i „Zabytki Łodzi na ekslibrisach”, obie wystawy w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi. Posiadał zbiór ekslibrisów autorstwa Kazimierza Zbigniewa Łońskiego, który po jego śmierci został w całości przekazany Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. J. Piłsudskiego w Łodzi[4].

Wygłosił wiele prelekcji i referatów na tematy numizmatyczne w Łodzi i innych ośrodkach numizmatycznych kraju, szczególnie w Sanoku. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego, członkiem władz naczelnych, założycielem Łódzkiego Oddziału PTAiN, współzałożycielem i przez wiele lat wiceprezesem Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, członkiem Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki oraz członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Interesował się zabytkami Łodzi – był członkiem i działaczem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Łodzi.

Publikacje

  • Rudolf Mękicki 1887–1942. Patron sanockich numizmatyków, Sanok 1997, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Koło w Sanoku (książka o wybitnym lwowskim kolekcjonerze numizmatów i ekslibrisów)
  • Monety zastępcze oraz znaki monetopodobne Łodzi i okolic, 1998.
  • Pieniądz Getta Łódzkiego 1940–1944, Piła 1993

Odznaczenia i wyróżnienia

Przypisy

  1. Polska. Dziennik Łódzki nr 74 (23906) 30 marca 2015 s. 19 005113260.
  2. Wiesław Pierzchała Odszedł znakomity łódzki kolekcjoner, „Polska. Dziennik Łódzki”. nr 76 (23 908) środa 1 kwietnia 2015 s. 13.
  3. „Ekslibrisy dla Stanisława Bulkiewicza"ISBN 83-86699-54-X
  4. Wiesław Pierzchała Zmarł znakomity kolekcjoner, autor popularnej rubryki „Bazar zbieraczy”. „Kocham Łódź” nr 328, 3 kwietnia 2015, s. 7 (bezpłatny dodatek do „Dziennik Łódzki”).

Bibliografia