Cztery Lubonie

Z Polska Encyklopedia Numizmatyczna
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cztery Lubonie
Dane podstawowe
Emitent

Urząd Miasta Luboń

Nominał

4

Rocznik

2009

Emisja
Mennica

Mennica Polska

Nakład

20 000 szt.

Data emisji

15 października 2009

Data wycofania

30 listopada 2009

Projektant

Tomasz Kipka

Opis fizyczny
Średnica

27 mm

Materiał

mosiądz

Rant

gładki

Cztery Luboniedukat lokalny wyemitowany w ramach akcji promocyjnej przez miasto Luboń z okazji 55-lecia uzyskania praw miejskich. Nominał 4 Lubonie nie jest przypadkowy, ponieważ miasto składa się z tylu właśnie elementów (Starego i Nowego Lubonia, Lasku oraz Żabikowa). Nowy Luboń na niektórych mapach widnieje jako Luboń IV (czwarty) Nowy, co również może być potwierdzeniem takiego nazewnictwa monety.

Na awersie, w jego centralnej części mieści się herb Lubonia. Pod nim widnieje wersalik z nazwą miasta i daty "1954-2009", a całość otacza napis 55 LAT NADANIA PRAW MIEJSKICH.

Pośrodku rewersu monety znajduje się nominał 4 z wplecionym napisem Lubonie, a dookoła na trzech oddzielnych tabliczkach widnieją wersaliki z nazwami wsi założycielskich (Luboń, Żabikowo, Lasek). W dolnej części widnieje napis HONOROWANE DO 30.11.2009.

Moneta pojawiła się w obrocie 15 października 2009, a jej ważność wyznaczono do 30 listopada tegoż roku. Kurs wymiany wynosił 4 Lubonie = 4 złote. Razem z monetą wydane zostały ulotki zawierające krótką notatkę o mieście i jego historii, a także plakaty z obwieszczeniem na temat akcji promocyjnej. Okolicznościowy dukat zastępował prawne środki płatnicze w wyznaczonych miejscach (przedsiębiorstwa oznaczone naklejką Tu honorujemy Lubonie), ale jego przyjmowanie było dobrowolne.

Bibliografia