Fecunditas

Z Polska Encyklopedia Numizmatyczna
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fecunditas
personifikacja płodności
Ilustracja
Fecunditas na sestercjuszu Lucylli
Występowanie

mitologia rzymska

Atrybuty

dziecko, róg obfitości, berło, gałąź, kaduceusz, ster

Fecunditas (łac. fēcundǐtās – urodzajność, płodność, żyzność) – u starożytnych Rzymian uosobienie (personifikacja) płodności.

Na rewersach monet rzymskich przedstawiana w postaci stojącej lub siedzącej wraz z dzieckiem (dziećmi) i z rogiem obfitości (cornucopia); niekiedy też z długim berłem, gałęzią, kaduceuszem (laską Merkurego), a nawet ze sterem okrętu[1]. Na aureusie Julii Domny ukazana z kiścią winogron i globem w otoczeniu dzieci.

W propagandzie imperium symbolizowała ciągłość rodziny cesarskiej oraz protekcję roztaczaną nad potomstwem cesarzowej[2]. Stąd wyobrażenie jej umieszczano z reguły na monetach emitowanych w imieniu cesarzowych[3]. Pojawia się ono w czasach Antoninów, na monetach bitych dla Faustyny Starszej oraz jej następczyń w II i III stuleciu – aż do Saloniny. Często występuje również z legendą Fecunditas Augustae (rzadziej Fecunditas Temporum).

Z przekazów wiadomo, że Neron wybudował jej świątynię po narodzinach córki, którą miał z Poppeą[4]. Wydaje się jednak, że pod tym mianem przez Rzymian czczona była w jednej ze swych postaci Junona jako opiekunka rodzących matek[5].

Przypisy

  1. H. Kahnt, dz. cyt. poniżej, s. 132.
  2. J. Babelon, dz. cyt. poniżej, s. 109.
  3. Wyjątkowo na monetach cesarzy (Aleksander Sewer, Galien), lecz najpewniej wskutek omyłkowego przeniesienia rewersu.
  4. Tacyt, Roczniki XV 23.
  5. Znana także z przydomkiem Lucina (łac. niosąca światło) jako bogini światła (brzasku) i narodzin ; poświadczają to zresztą monety z legendą Iunoni Lucinae.

Bibliografia

  • Helmut Kahnt: Das grosse Münzlexikon von A bis Z. Regenstauf: H. Gietl Vlg., 2005
  • B. Ralph Kankelfitz: Römische Münzen von Pompejus bis Romulus. Augsburg: Battenberg, 1996
  • Jean Babelon: La numismatique antique. Paris: Presses Universitaires de France, 1970
  • Seth William Stevenson, C. Roach Smith, Frederic W. Madden: A Dictionary of Roman Coins, Republican and Imperial. London: G. Bell & Sons, 1889, s. 376-378

Zobacz też